Ultrazvuk

K terapii se používá podélné vlnění hmotného prostředí o 1 nebo 3 MHz. Ultrazvuk tak využívá mechanické vlnění, při aplikaci tedy neprochází tkáněmi žádný elektrický proud.
Terapie ultrazvukem se provádí krouživými pohyby hlavicí ultrazvukového přístroje s použitím gelu, aby se vyloučila minimální vzduchová mezera mezi aplikační hlavicí a povrchem těla. Kmitání z hlavice se přenese na tkáně a formou podélného vlnění se snadno šíří do hloubky, tím dochází k mikromasáži a přeměně mechanické energie na tepelnou a k hlubokému ohřevu tkání.
Pro terapii v povrchních tkáních se používá ultrazvuk s frekvencí 3MHz, naopak 3x hlouběji do tkání proniká ultrazvuk s frekvencí 1MHz.
Délka aplikace se liší podle stadia onemocnění. V akutním stadiu stačí 3 minuty, u chronických stavů 5 minut. – 10 minut.
Intenzitu dodržujeme dle požadavku lékaře., většinou v akutním stadiu bývá intenzita 0,5W/cm2, u chronických stavů volíme 0,8 – 1,2W/cm2.
Klient chodí na terapie 3 – 5x týdně.
Účinky terapie:
- Zlepšení lokální cirkulace a tím i metabolismu
- Svalová relaxace
- Zlepšení bolestí
- Zlepšení regeneračních schopností tkání
Ultrazvuk se neprovádí u stavů po laminectomii ( kdy mícha není úplně krytakostěným obalem), u epifýz rostoucích kostí, na pohlavních žlázách, u stavů s čerstvým krvácením.